Časté otázky
… a ještě častěji opakované omyly
Otázky a hlavně odpovědi vycházejí z praktické zkušenosti a nenahrazují služby právních kanceláří. Doporučujeme využívat služeb právníka se zkušenostmi z oblasti SVJ a správy nemovitostí. Mnoho dalších otázek probíráme na seminářích.
Jakou službu potřebujeme?
Dostupnou – je Váš správce/účetní opravdu ten, na koho se obrátíte s každým dotazem nebo hledáte odpovědi jinde?
Bezchybnou – nikdo přeci nechce vysvětlovat vlastníkům, proč se vyúčtování již podruhé mění.
Rychlou a správně organizovanou.
Potřebujeme mít správce ?
Asi ne, pokud pro Vás platí tato stanoviska: máme vlastníky, kteří se rádi zapojí do správy domu. Jako výbor máme čas, znalosti a chuť řešit všechny otázky, které s domem souvisí. Jsme si jisti tím, že postupujeme správně a riziko chyby (s důsledky pro nás osobně) je malé. Když něco nevím, správce mi vždy poradí. PROČ?
Proč změnit účetní SVJ ?
Pokud chcete poradce nejen účetního. Pokud nedostáváte každý měsíc info o dlužnících. Pokud jste nuceni vést si paralelní evidenci, abyste věděli, jak jste na tom finančně. Pokud o účetním/účetní celý rok nevíte – na nic se nezeptá, nic nenavrhne, není aktivní. Pokud se jen jedinkrát zpozdila v dodání ročního vyúčtování záloh. PROČ ?
Může vést SVJ jednoduché účetnictví ?
NE – SVJ má povinnost vést účetnictví tzv. podvojné, ale má možnost vést ho ve zjednodušeném rozsahu.
Musí SVJ podávat daňové přiznání ?
Ne – Pokud má SVJ nulovou daňovou povinnost (týká se naprosté většiny SVJ) potom se na něj vztahuje výjimka z povinnosti podávat daňové přiznání i informovat o tom správce daně. Daňovou povinnost si umíme představit pouze v případě inkasování různých sankcí či úroků z prodlení. Uvědomte si, že SVJ je v principu nezisková organizace.
Musí SVJ ukládat účetní závěrku do rejstříku?
Ano – SVJ má povinnost zveřejňovat účetní závěrku ve sbírce listin a to dokonce i zpětně – platí už za rok 2014.
Jak zdaníme výnos z pronájmu společných prostor?
Většinou NIJAK – Výnosy z pronájmu společných prostor nejsou příjmem SVJ, ale příjmem jednotlivých vlastníků. Každý vlastník na konci účetního období obdrží potvrzení o příjmech a zdanění je otázka pro něj
Lze odměny člena výboru SVJ řešit přes DPP?
Ne – jedná se o odměnu člena statutárního orgánu právnické osoby a jako taková nesmí být podle zákoníku práce vyplácena na základě dohody. Víme, že některá SVJ tímto snižují své náklady – nepostupují však správně a postih riskuje nejen SVJ ale i členové výboru za poškození ostatních vlastníků.
Jaké odvody z odměny musíme hradit?
Odměna člena statutárního orgánu právnických osob podléhá odvodu zálohy na daně z příjmu a zdravotního pojištění . Pokud je odměna 3 000 Kč a vyšší, podléhá i odvodům sociálního pojištění.
Je nezbytný notář na shromáždění ?
Nová SVJ – většinou ANO, starší než 2014 – určitě NE. Notář u změny stanov ANO, NE, JAK KDY ?
Musíme mít tzv. energetický štítek (správněji PENB)?
V podstatě ano. Více v příspěvku Chaos kolem energetických štítků (PENB)
Resources
Resources & Articles For Managing Your Finances On Your Own
Agentura pro uvádění „odborných rad“ na pravou míru.
Zaujal mne příspěvek na serveru sousede.cz : "Co dělat, když si předseda dělá co chce?". To bývá samozřejmě problém téměř vždy. Jak je tomu ale v případě příkladu z tohoto článku a jak je to s radami, které Vám dává? Následující informace vychází z více debat s...
PENB – chaos kolem energetických štítků
Chaos kolem energetických štítků (PENB) V první polovině roku 2015 jsme na našich seminářích pro členy výborů SVJ doporučovali, aby ty domy, které dosud nemají povinnost mít energetický štítek (přesným jménem Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB), vyčkaly na...
Kontaktujte nás !
Rádi s Vámi navážeme kontakt, ať už hledáte řešení problému, otázky na odpovědi či zdroje informací.